Reading:
Spółka z o.o. – sprawozdania spółki i zarządu

Spółka z o.o. – sprawozdania spółki i zarządu

6 January 2022

Zgodnie z ustawą o rachunkowości spółki z o.o. są zobowiązane do przygotowania:

  1. rocznego sprawozdania finansowego oraz
  2. sprawozdania z działalności.

Za przygotowanie powyższych dokumentów jest odpowiedzialny kierownik jednostki, czyli w przypadku sp. z o.o. członkowie zarządu. Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności powinny zostać sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego.

Spółka z o.o. w każdym przypadku jest zobowiązana do przygotowania sprawozdania finansowego.

Jeżeli w myśl ustawy o rachunkowości spółka z o.o. jest uznana za jednostkę mikro lub małą, to w takim przypadku kierownik jednostki nie musi przygotowywać sprawozdania z działalności. Warunkiem jest podjęcie uchwały o sporządzeniu sprawozdania finansowego w formie uproszczonej, właściwej dla jednostki mikro lub małej. Ponadto spółka musi przedstawić w informacje uzupełniające do bilansu dotyczące nabycia udziałów własnych.

Uchwała o sporządzeniu sprawozdania finansowego w formie uproszczonej powinna zostać podjęta przed sporządzeniem sprawozdania finansowego. W przypadku roku obrotowego zbieżnego z rokiem kalendarzowym – najpóźniej do 31 marca następnego roku.

Pomimo możliwości niesporządzania sprawozdania z działalności, kodeks spółek handlowych nie został odpowiednio dostosowany pod tym względem i nakłada na zgromadzenie wspólników obowiązek rozpatrzenia tego sprawozdania. Dlatego warto w protokole zwyczajnego zgromadzenia zawrzeć informację, że zarząd na podstawie ustawy o rachunkowości  skorzystał z tej możliwości i nie miał obowiązku sporządzenia sprawozdania z działalności. Jest wówczas szansa, że uniknie się wezwania KRS do złożenia sprawozdania z działalności.

Nie ma przeszkód, aby uchwała umożliwiała sporządzanie sprawozdania finansowego w formie uproszczonej zawsze wtedy, gdy spełnione są przez spółkę warunki do uznania jej za jednostkę mikro lub małą. Taka uchwała nie powinna wskazywać roku obrotowego, za który będzie sporządzane uproszczone sprawozdanie finansowe i dzięki temu taka uchwała będzie wiążąca również w kolejnych latach.

Na sprawozdanie finansowe składa się:

  1. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego.
  2. Bilans.
  3. Rachunek zysków i strat.
  4. Dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

Jeśli sprawozdanie podlega badaniu przez biegłego rewidenta, musi zawierać dodatkowo:

  1. Zestawienia zmian w kapitale własnym.
  2. Rachunek przepływów pieniężnych.

Spółki posiadające status mikro mogą nie sporządzać informacji dodatkowej pod warunkiem, że przedstawią informacje uzupełniające do bilansu. Natomiast zakres informacji dodatkowej dla małych spółek jest ograniczony. Spółki mikro i małe mogą również nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Sprawozdanie finansowe musi zostać zatwierdzone przez zgromadzenie wspólników w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku dnia bilansowego zbieżnego z końcem roku kalendarzowym, sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone nie później niż 30 czerwca następnego roku. W przeciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania, spółka jest zobowiązana do złożenia sprawozdania wraz ze sprawozdaniem z działalności oraz uchwałami wspólników o podziale zysku lub pokrycia starty i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego.

Related Stories

19 September 2022

Wskaźnik rotacji zobowiązań

Arrow-up