Ustawa dotycząca Polskiego Ładu w art. 16 ust. 1 pkt 15b ustawy o CIT wprowadza nową grupę kosztów wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów, tzw. ukrytą dywidendę (wejdzie w życie 01.01.2023).
W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że chodzi o wyłączenie z kosztów podatnika CIT (np. spółki z o.o.) „ekonomicznej dystrybucji zysków” w innej formie niż dywidenda. Sankcji podatkowej podlegać mają sytuacje, w których w wyniku pewnych działań wspólnik tak układa stosunki gospodarcze ze spółką, aby wypracowany przez spółkę zysk dystrybuować w inny sposób niż dywidenda.
art. 16 ust. 1 pkt 15b) [Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów] kosztów poniesionych przez podatnika będącego spółką w związku ze świadczeniem wykonanym przez podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z tą spółką lub ze wspólnikiem tej spółki, jeżeli poniesienie tego kosztu stanowi ukrytą dywidendę, z zastrzeżeniem ust. 1d i 1e.
Koszty stanowią ukrytą dywidendę, jeżeli:
1) wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub
2) racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany z podatnikiem, lub
3) koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika.
Co istotne – koszty opisane w pkt 2 i 3 nie stanowią ukrytej dywidendy, jeśli suma tych kosztów, poniesionych w roku podatkowym jest niższa niż kwota zysku brutto (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) uzyskanego w roku obrotowym, w którym koszty te zostały uwzględnione w wyniku finansowym podatnika.
dywidendakuppodatekPolski Ładsp. z o.o.spółkawspólnicy