Reading:
BigMac indeks jako miara parytetu siły nabywczej

BigMac indeks jako miara parytetu siły nabywczej

25 June 2022

Indeks Big Mac został wymyślony przez The Economist w 1986 roku. Miał on w prosty sposób zademonstrować koncepcję parytetu siły nabywczej walut. Innymi słowy, indeks pomaga zilustrować ideę, że rynkowe kursy wymiany między krajami mogą być „niestabilne” w porównaniu z kosztami zakupu tego samego koszyka towarów i usług w tych krajach.

Biorąc pod uwagę, że McDonald’s jest jedną z największych firm na świecie, a Big Mac jest szeroko dostępny na całym świecie, oznacza to, że słynnego burgera można używać jako podstawowego porównania produktów między większością krajów (Mc Donald’s jest obecny zaledwie w kilku krajach afrykańskich w przeciwieństwie do KFC, dlatego podobnym wskaźnikiem w tych krajach może być KFC indeks).  Ma również tę zaletę, że w każdym kraju system produkcji i dystrybucji są ustandaryzowane. Co prawda istnieją różnice w składzie i wielkości kanapek w poszczególnych krajach (w Indiach jest kurczak zamiast wołowiny, a burgery australijskie są np. mniej kaloryczne niż kanadyjskie czy meksykańskie). Porównanie może być również niemożliwe (a przynajmniej obarczone dużym błędem) w krajach, gdzie dostępność produktów jest mniejsza przy utrudnionej logistyce, lub innych czynnikach wynikających zarówno z polityki McDonald’s w danym kraju jak i lokalnych uwarunkowań ekonomicznych, w szczególności zróżnicowania kosztów pracy.

Jakkolwiek, przy wszystkich ograniczeniach, indeks Big Maca stanowi dość dobre narzędzie porównawcze, biorąc pod uwagę, że jego ustalenie nie pretendowało do bycia poważnym i precyzyjnym wskaźnikiem. A przynajmniej jest dobrym punktem wyjścia do zrozumienia parytetu siły nabywczej.

Jak to działa

Wykorzystując cenę Big Maca w dwóch krajach, indeks może wskazywać, czy dana waluta może być przewartościowana lub niedowartościowana. Na przykład Big Mac w Polsce kosztuje 16,40 zł i 5,81 dolarów w Stanach Zjednoczonych. Porównując kurs wymiany wynikający z cen Big Maca z rzeczywistym kursem wymiany, możemy zobaczyć, czy złoty jest przewartościowany lub niedowartościowany.

Według indeksu Big Mac, złoty jest niedowartościowany o 36 %.

Related Stories

3 September 2022

Wskaźnik rotacji należności

11 October 2022

Wskaźnik rotacji zapasów

Arrow-up