Kredyt kupiecki to odroczenie terminu zapłaty w stosunku do daty sprzedaży, udzielone przez sprzedawcę nabywcy transakcji. Czyli kupujemy, odbieramy towar, ale dostawca zgadza się, żeby zapłacić mu w późniejszym terminie. Sytuacja jest korzystna, bo dysponujemy towarem, którym możemy obracać, a pieniądze pozostają nadal w naszej kieszeni. Innymi słowy, działamy na kredyt otrzymany od dostawcy.
Zdarza się, że dostawca stosuje opust cenowy w przypadku wcześniejsze wpłaty. Oznacza to, że mamy wybór, czy zapłacić pełna kwotę w terminie zapłaty, czy skorzystać z opustu i zapłacić mniej. Decyzja nie musi być oczywista. Jeśli posiadamy możliwość finansowania z innych źródeł, takich jak np. kredyt bankowy, powinniśmy skalkulować, czy skrócić termin płatności i ewentualnie zaspokoić potrzeby finansowe niżej oprocentowanym kredytem bankowym, czy też nie.
Załóżmy, że dostawca udzielił nabywcy kredytu kupieckiego w wysokości 10 000 zł. Nabywca może otrzymać 2% opustu pod warunkiem zapłaty w ciągu 10 dni, albo odroczyć zapłatę o 30 dni i zapłacić pełną kwotę.
Nieskorzystanie z opustu i dokonanie zapłaty w pełnej wysokości w odroczonym terminie jest kosztem kredytu kupieckiego. Formuła na obliczenie kosztu kredytu kupieckiego w razie nieskorzystania z opustu cenowego jest następująca:
W naszym przykładzie:
Otrzymany wynik informuje, że nabywca przy rezygnacji z opustu, czyli płacąc po 30 dniach, zaciąga u dostawcy kredyt kupiecki oprocentowany w wysokości 37,2% rocznie. Jest to równoznaczne z kosztem za obracanie zatrzymaną w ten sposób gotówką.
W oparciu o wyliczony koszt kredytu kupieckiego, możemy rozważyć finansowanie transakcji z innego źródła (np. z banku), którego oprocentowanie będzie niższe niż 37,2%. Odmówienie przyjęcia zniżki jest równoznaczne z pożyczką na 20 dni jakie dzielą termin zapłaty z opustem od terminu zapłaty pełnej kwoty.
Poza tym, jeżeli nabywca w okresie zapłaty ma możliwość ulokowania środków przy wyższej stopie zwrotu niż wyliczony koszt, rezygnacja z opustu jest w pełni uzasadniona, bo w tym wypadku, płacąc w terminie zapłaty, powinniśmy zarobić więcej niż wyniesie nas koszt kredytu kupieckiego.
koszt kredytukredyt kupieckiopustrabat